چگونگی انجام انواع چاپ

چگونگی انجام انواع چاپ

چگونگی انجام انواع چاپ به صورت زیر است:

۱- چاپ برجسته:در این روش سطح چاپ شونده به صورت برجسته است. در نتیجه قسمت برجسته در مقابل غلتک آغشته به مرکب چاپ رنگ را به خود می گیرد و به کاغذ منتقل می کند. واضح است که در این شیوه سطح برجسته باید معکوس نقش مورد نظر باشد تا پس از چاپ شدن بر روی کاغذ به صورت صحیح نمایان گردد.

۲- چاپ گود:در این نوع چاپ نقش ها و تصاویر در سیلندر استوانه ای که سطح چاپ شونده است، به صورت فرورفته اند. این نوع چاپ از کیفیت بالایی برخوردار است اما به دلیل هزینه زیادی که دارد برای کارهایی با تیراژ بالا مورد استفاده قرار می گیرد؛ مثل:تمبر، اسکناس،... سیلندر چاپ گود دو نوع است:     الف: تمام سیلندر ریخته گری می شود و پس از پایان چاپ دوباره ذوب می گردد.     ب: فقط رویهٔ سیلندر که نقوش در آن فرورفته اند عوض می شود و پس از هر بار چاپ فقط این رویه تعویض می گردد. در این نوع چاپ سطح تصاویر یا حروف چاپ افست است.

۳- در این شیوه سطح چاپ شونده نه برجسته و نه فرورفته است و با خاصیت مواد، حروف و تصاویر مرکب را به خود جذب نمی کنند. این روش تکامل یافته شدهٔ لیتو گرافی یا چاپ سنگی است. در این شیوه که سطح چاپی صاف است نقش نخست از لوحهٔ فلزی به استوانه لاستیکی منتقل می شود و از روی آن به کاغذ انتقال می یابد. صفحهٔ فلزی چاپ یا همان زینک به دور یک استوانه لاستیکی بسته می شود. دو غلتک یکی آغشته به مرکب و دیگری آغشته به آب برمبنای تضاد بین آب و چربی باعث می شوند نقش روی زینک مرکب بگیرد و قسمت های دیگر مرکب را جذب نکنند در این نوع چاپ با ۴ رنگ اصلی و استفاده از ترام، تمام رنگ ها ساخته می شود.

امتیاز: 5 از 5. مجموع 1 رای
در حال پاسخ به: [انصراف]
تعداد حروف باقی مانده: 500
Captcha  
۱۴۰۲/۰۷/۰۵ | مقالات | 1695792381 | بازدید: 753 | 1695814933