light box
امتیاز 3.40مرکب و حلال های فلکسوگرافی">

حجم : 234 کیلوبایت
تعداد صفحات : 17
فرمت : PDF
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ، ،

مرکب یکی از مهمترین عواملی است که در افزایش کیفیت فلکسوگرافی نقش دارد و از آنجا که ٣ تا ٦ درصد کل هزینه یک کار چاپی را تشکیل میدهد، در حال حاضر تولید کنندگان مرکب سعی میکنند بین هزینه و کارايي استفاده از مرکب توازن ایجاد کنند.

دانلود

Hits: 606

مرکب و حلال های فلکسوگرافی

 

مرکب‌ فلکسوگرافی در دهه٣٠ میلادی به ­وجود آمدند و استفاده از آنها گسترش یافت.

تركيبات اولیه برای چاپ روی کارتن و کیسه بر پایه آب بود. این مرکب‌ ها به این علت که از رزین‌های خنثی ساخته شده بودند، از لحاظ کیفیت رنگ و درخشندگی نیز قابل قبول نبودند اما با اختراع رزین‌های آکریلیک، کیفیت آنها افزایش یافت.

در دهه ٨٠ مرکب‌ های فلکسو پایه آب با همتا‌های پایه حلالی خود از لحاظ کیفیت مرکب و میزان درخشندگی قابل مقایسه شدند. مرکب‌ های پایه آب علاوه بر این­ که دوستدار محیط زیست هستند، از لحاظ کارايي نیز با مرکب‌ های پایه حلالی رقابت کرده و در برخی موارد از آنها پیشی میگیرند.

مرکب‌ های فرابنفش در اواخر دهه٤٠ وارد بازار شدند، ولی تا دهه ٧٠ کسی آنها را بطور جدی به کار نگرفت، با گذشت زمان مرکب فرابنفش جایگاه واقعی خود را در چاپ فلکسو گرافی پیدا کرد و کیفیت چاپ با آن پیشرفت نمود.

مرکب چاپ باید بر اساس نوع ساختمان سطوح چاپی مورد مصرف، تهیه و ساخته شود. معمولاً بيشتر سطوح چاپی که در فلکسوگرافی مورد استفاده قرار میگیرند غیر جذبی هستند.

البته از فلکسوگرافی برای چاپ سطوح جاذب مثل کاغذ کرافت، کارتن و مقوا نیز استفاده میشود و معمولاً برای چاپ اینگونه سطوح از مرکب‌های پایه آب که مناسب این کار هستند، استفاده میشود.

پیشرفت‌ها در حوزه مرکب در چاپ بستهبندی، منجر به کیفیت بهتر و تطبیقپذیری بیشتر شده است و قدرت رنگدانه‌های مرکب‌ها افزایش یافته است، بنابراین انواع بیشتری از مرکب برای به دست آوردن رنگ‌هاي مشابه مورد نیاز است.

این امر استفاده از آنیلوکس‌هایی با سلول‌های ریزتر و بیشتر را که منجر به وضوح بالاتر و درجهبندی دقیقتر مرکب میشود، میسر ساخته است. از لحاظ گرافیکی، مرکب‌ های با درصد مواد جامد بالا نيازمند آنیلوکس‌های با منافذ ریزتر هستند تا تصویر گرافیکی واضح و دقیقتری تولید شود.

امروزه بیشتر مرکب‌ های بستهبندی مورد استفاده در فلکسوگرافی پایه آب و یا پایه حلال هستند. این دو مرکب نیازمند سیستم‌های خشککن میباشند که مستلزم صرف هزینه، زمان و انرژی است. علاوه بر این دو مرکب از مرکب‌های فرابنفش نیز در برخی موارد استفاده میشود.

مرکب‌ های فرابنفش به شکلی ترکیب بندی شدهاند که پس از قرار گرفتن در برابر نور ماوراء بنفش خشک میشوند. مرکب‌ هایی که توسط پرتو الکترونی خشک میشوند نیز از ترکیبات مشابهی پیروی میکنند. با این تفاوت که مکانیسم خشک شدن، تابش پرتو الکترون است.

مرکب‌ های فرابنفش در لیبل‌ها، کارتن‌های تاشو و دیگر بسته بندی‌های پایه الیافی مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین استفاده از این مرکب‌ ها در بستهبندی‌های انعطافپذیر، در حال رشد است.

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

محصولات مشابه
ماشین های چاپ رول کم عرض
0 دانلود

دانـلود رایـگان
ماهیت مرکب چاپ
0 دانلود

دانـلود رایـگان
ويژگي هاي كاغذهاي بسته بندي
0 دانلود

دانـلود رایـگان
انواع سطوح چاپ شونده
0 دانلود

دانـلود رایـگان
ماشین های چاپ گود
0 دانلود

دانـلود رایـگان
خصوصیات فیزیکی مرکب های چاپ گود
0 دانلود

دانـلود رایـگان
برو بالا