لیبل های هوشمند

Hits: 908

لیبل های هوشمند لیبل های هوشمند

لیبل های هوشمند بیش از یک دهه است که شناسایی به کمک فرکانس رادیویی  (RFID)توسط هزاران شرکت مورد استفاده قرار گرفته است.

این فناوری کاربردهای تجاری و بازرگانی  بسیاری در اختیار انسان امروزی قرار داده است از اسباب بازی های کودکان گرفته تا  پیشرفته ترین سیستم های امنیتی.

امروزه عملیات شناسایی و ثبت اطلاعات در لجستیک کالا و انبارداری به مدد گسترش و توسعه این فناوری به طور چشمگیری رشد نموده است البته فناوری بارکد نیز تحولات عظیمی را در این صنعت پدیدار ساخت اما فناوریRFID   از مزیت های فراوانی نسبت به این فناوری برخوردار است.

در سالهای اخیر پیشگامان این فن با ترکیب بارکد و این فناوری،قابلیت استفاده از مزیت های هر دو فناوری را در قالب یک لیبل RFID را فراهم نمودند.

ساختار این لیبل ها اینگونه است که بارکد در قالب یک لیبل که حاوی اطلاعات و مشخصات رایج هر محصول می باشد بر روی لیبل درج شده و در زیر لایه بارکد لایه(Inlay)  RFID  تعبیه می شود. این لیبل ها  ” لیبل های هوشمند” نیز نامیده می شوند.

بازار لیبل های  هوشمند RFID در حال توسعه و شتاب گرفتن است. تحلیلگران IDTechEX در سال ۲۰۰۷بيش از ۳۰۰۰ پروژه RFID را شناسايي كرده اند. حجم این بازار در سال ۲۰۰۸، پنج  ميليارد دلار برآورد شده بود. سهم چين با %۴۰ ، بيشترين است.

از سویی  بالا بودن هزینه های تولید در حجم بالا  و از سوی دیگر یکبار مصرف بودن لیبل ها در لجستیک، شناسایی و رهگیری کالا و محموله، تولید انبوه آن را را با نزول جدی توجیهات اقتصادی مواجه ساخته است .

اما صنعت دیرینه ی چاپ به مدد این فناوری آمده و قصد دارد تا با پیشرفت های صورت گرفته فناوری در تولید جوهر های رسانا و نیمه هادی و پدیده ی” چاپ الکترونیک”  با فراهم سازی و یکپارچه سازی فرآیند های تولید  و مونتاژ بخش های گوناگون،  تنها چالش جدی پیش روی تولید انبوه و به طبع آن توسعه کاربرد لیبل های RFID را برطرف سازد.

در این پایان نامه سعی بر آن است که ضمن ارائه  تاریخچه،  کاربردهای و  مقدماتی از اجزای RFID به بررسی هزینه تولید (مهمترین چالش پیش روی این صنعت) پرداخته و ضمن آشنایی با ساختار لیبل های هوشمند RFID ، روش های تولید آن، نقش صنعت چاپ و کنترل کیفیت تولید لیبل های هوشمند مورد بررسی قرار گیرد.

برو بالا