Hits: 24

مرکب بر اساس آماری که موسسه LPC در سال ۲۰۱۵ اعلام نمود، در آمریکای شمالی بخش مربوط به مواد غذایی و آشامیدنی در حدود ۵۶ درصد از لیبل استفاده می کنند. این آمار به وسیله یک تحقیق خاص در ایالت های آمریکای شمالی بدست آمده است.

سه عاملی که بر ساس این تحقیق اهمیت بیشتری به ان داده شده است سلامتی ، مراقبت های زیبایی / شخصی و دارویی است. موادی که در تولید لیبل از آنها استفاده می شوند می توانند این عوامل را تحت الشعاع قرار دهند و یکی از این مواد مرکب چاپ است.

لیبل ها یا در بطری های پلاستیکی و شیشه ای نوشیدنی ها و مواد غذایی و جعبه هایی که برای غذا استفاده می شوند و … کاربرد دارند.

بازارهایی که در ارتباط با مواد غذایی و یا آرایشی و بهداشتی هستند از بازارهای پر سود و رقابتی هستند و به همین منظر تولید کنندگان لیبل باید اطلاعات جامعی در مورد سطوح چاپ شونده و همچنین در مورد مواد اولیه ای که در تولید استفاده میشود داشته باشند.

مفهوم مهاجرت

اولین تعریف بر اساس نظریه ریک کلندنینگ رییس شرکت جهانی مرکب سازی INX ارایه شده است : “مهاجرت ، انتقال اجزای مختلف مرکب از بسته بندی نهایی به خود محصول است.

” این عمل در مواد غذایی اهمیت بیشتری دارد. این اجزا یا از خود مرکب ، چسب ، وارنیش ، پوشش ، سطح چاپ شونده و یا محیط باشند. اغلب این انتقال اجزا با روش های بو کردن و یا چشیدن قابل شناسایی نیستند اما بر اساس آزمایشات شیمیایی می توان آن را تشخیص داد.

حداقل کردن ریسک

برای حداقل کردن ریسک جدا شدن مرکب و یال وارنیش از یک بسته بندی باید از سطوحی در بسته بندی استفاده نمود که قابلیت ضد نفوذی بالایی داشته باشند.

uv refill ink for epson l800 2f l801 2fl1800 printer uv ink 500x500 انواع مهاجرت و آزمایشات مرکب بر اساس نظریه شرکت Fllint Group 2017

از دیگر مواردی که در انتقال مرکب ها از بسته بندی کمک می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

وضعیت بهداشتی چاپخانه ، نوع مرکب و پوششی که روی سطح چاپ شونده زده می شود ، رویه کاری اپراتور ماشین و هوای اطراف ماشین چاپ در زمانی که عملیات چاپ انجام می شود.

مرکب های یووی بهترین انتخاب

مرکب های یووی دارای رادیکال های آزاد هستند و با عبور از زیر لامپ یووی سخت می شوند. امروزه استفاده از مرکب های یووی به علت بهترین انتخاب در صنایع مختلف در حال گسترش است. فرایند خشک شدن این مرکب ها هم با لامپ یووی و هم لامپ LED انجام می شود.

انواع مهاجرت و آزمایشات مربوط به آن

 

بر اساس نظریه شرکت Fllint Group  مهاجرت بر اساس دسته بندی های مختلف انجام می شود:

مرکب ها و پوشش ها ، محیط ، سطوح چاپ شونده و فرایند های تولید و چاپ.

پدیده مهاجرت در ۴ روش انجام می شود:

۱- مهاجرت نفوذی: از طریق سطوح چاپ شده به سمتی که چاپ نشده است ( آن طرف سطح چاپ شده)

۲- مهاجرت به صورت پشت زدن کار: زمانی که قسمتی از رنگ در رول چاپ شده به پشت رول بچسبد.

۳- مهاجرت به شیوه تبخیر: تبخیر اجزای سمی وقتی که گرم شده اند.

۴- چگالش : چگالش اجزای بحرانی وقتی که استریلیزه و یا پخته می شوند.

تعریف دقیقی از کاهش مهاجرت وجود ندارد. باید توجه داشت که وجود بوی کم در محصول نمی تواند به عنوان انتقال ضعیف اجزا به ماده غذایی باشد. باید توجه داشت که انتقال اجزا به داخل بسته بندی می تواند تحت شرایطی کم و زیاد شود که برخی از آنها عبارتند از :

۱- زمان انبارداری

۲- درجه حرارت محیط در طول زمان انبارداری

۳- نوع سطوحی که با هم لمینت شده اند.

بنا براین طراح بسته بندی باید اطلاعات دقیقی از تمامی موارد فوق داشته باشد.


خواهشمند است قبل از سفارش، به مشخصات و دستورالعمل طراحی در انتهای همین صفحه دقت فرمایید. جهت راهنمای کاربران گرامی، “راهنمای سفارش آنلاین” در منوی راهنما در بالای همین صفحه قرار داده شده است.

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برو بالا